Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod, s.r.o. Menu

Lavinové vyhledávače

Produkty

Pieps Set Pro BT Doporučujeme!
Pieps Set Pro BT: je kompletní set včetně vyhledávače, lavinové...

Ortovox Avalanche Rescue Set Diract Voice
Ortovox Avalanche Rescue Set Diract Voice: je oblíbený a také...

Ortovox Rescue Set Diract Voice Light
Ortovox Avalanche Rescue Set Diract Voice Light: je cenově zvýhodněný...

Ortovox Diract Voice
Ortovox Diract Voice: je lavinový vyhledávač co umí navigovat...

Pieps Set Powder BT
Pieps Set Powder BT: je bezpečnostní set do lavin.Je tam vše...

Pieps Powder BT
Pieps Powder BT – je možné mu upgradovat firmware pomocí telefonu...

Pieps Pro BT

9 990  (11 %) 8 891 

Přidat 'Pieps Pro BT' k porovnání Koupit

Pieps Pro BT – disponuje nejmodernější technologií a navíc je...

Při pohybu v zimních horách se můžete zejména při malé znalosti terénu, sněhových podmínek a vůbec základních znalostech lavinové problematiky snadno dostat vy nebo váš partner do laviny.
Většina zasypaných (asi 80%) pád v lavině přežije, ale uvnitř laviny se nemůže hýbat a upravit si prostor pro dýchání. Dech je teplý, sníh v okolí obličeje roztaje, ale dále od obličeje opět zmrzne a vytvoří ledovou krustu, kterou již vzduch neproniká a zasypaný se udusí.  Tato fáze trvá asi 15 minut. Déle než 15 minut přežívá už jen 26% zasypaných.

Proto je zřejmé, že v případě, že se dostanete do laviny musíte si pomoci sami a to velmi rychle. Horská služba dokáže již najít pouze mrtvé zasypané, do 15 minut se na místo ani nedostaví.
Úspěšné vyhledání zasypaného je možné pouze v případě, že má zasypaný i hledající lavinový vyhledávač. Zasypaný vysílá signál, hledající ho přijímá a snaží se ho lokalizovat a následně vykopat.

Chybně se předpokládá, že ho potřebují pouze skialpinisté, ale bohužel každý rok zemře několik desítek až stovek lyžařů, kteří si vyjeli do volného terénu na dohled od sjezdovky. Ti navíc takžka bez vyjímky nemají lavinové vybavení a často dokonce ani nejezdí ve dvojici, kdy by mu druhý lyžař dokázal pomoci.

Při výběru lavinového vybavení se největší pozornost upíná právě na lavinové vyhledávače. My pro vás máme Ortovox a Pieps.
Jednotlivé modely se liší v teoretickém dosahu, některé mají marking, jiné ne, v počtu zasypaných, samozřejmě hmotnosti.  Podle mého názoru je vhodné si vybrat vyhledávač s markingem a možností vyhledáváním více zasypaných.
Dnes již jsou na vysoké úrovni prakticky všechny lavinové vyhledávače, velké rozdíly mezi nimi nehledejte. Mnohem důležitější než výběr modelu je vaše schopnost s ním pracovat.

Pokud hledáte ve skupině, je nutné všechny vyhledávače přepnout do vyhledávání (nikdo nesmí vysílat - častá chyba). Následně systematicky prohledáváte laviniště, postupujete podle šipky. Jdete po siločáře, vzdálenost se musí zkracovat, pokud se zvětšuje, musíte se otočit o 180°. Klíčem je rychlost.
Jakmile se dostanete na 1-2 metry, klekněte si dohledávejte přesně do kříže v místě maximálního signálu.

Následně přejdete na dohledávání sondou a vykopávání. Pamatujte na to, že vykopání je časově náročnější než vyhledávání a navíc je fyzicky velmi náročné. Musíte přeházet několik kubíků tvrdého sněhu.