Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Outdoorový obchod, s.r.o.

Menu

Beal

Firma BEAL vyrábí horolezecká i pracovní lana přes třicet let. Díky nepřetržitému vývoji a testování ve spolupráci s předními světovými lezci patří BEAL mezi nejlepší výrobce horolezeckých lan ve světě. Na trhu lan je dlouhá léta firma BEAL hnací silou určující směr.  
Kromě  horolezeckých lan / např. Beal Flyer nebo Beal Booster / se Beal zybývá výrobou lezeckých sedáků a bouldermatek. Mezi lezci se hodně používá sportovní sedák Beal Aero Cliff. Mezi bouldermatkami je oblíbená 3-dílná bouldermatka Beal Triple Air Light se zajímavých konceptem různých tvrdostí z různých stran.

Vlastnosti lezeckých lan:
Posuv opletu - Jádro a oplet jsou dvě na sobě nezávislé části lana, které se chovají rozdílně, a mají tendenci se vůči sobě posouvat. Oplet lana se deformuje vlivem jištění, průchodem lana expreskami apod., což vytváří kolem jádra lana prostor pro posuv opletu. Posuv opletu zvyšuje rychlost opotřebení lana, zejména při intenzivním používání lana pro TR. 
Jednoduché lano je jednopramenné lano o průměru pohybujícím se v rozmezí někde mezi 9,1 - 11 mm . Značí se symbolem jedničky v kroužku. Je určeno na lezení, kde nehrozí přeseknutí lana na ostré skalní hraně nebo pád kamenů, tj. umělé stěny a sportovní lezení na skalách. Jednoduchá lana není možné používat zdvojeně jako poloviční lana nebo "dvojčata", spojením sil obou lan vrůstá rázová síla, a případné zachycení pádu by bylo příliš tvrdé.
Poloviční lana má nejčastěji průměr 8 - 9 mm. Značí se zlomkovým symbolem 1/2 v kroužku. Leze se na dvou nezávislých pramenech lan současně, tak, že se lana v jištění vedou odděleně. Každé lano se „cvaká“ do vlastního řetězce karabin postupového jištění. Poloviční lana se používají nejčastěji v horách a všude tam, kde jištění nemá dostatečnou pevnost (led, zvětralá, „rozbitá“ skála, apod). Nezávislé vedení dvou lan snižuje tření v jednotlivých bodech jištění a pravděpodobnost přeseknutí obou lan současně padajícím kamením či ledem. Použití dvou pramenů umožňuje slanění celých délek „od štandu ke štandu“. Samotný pramen polovičního lana se k zachycení pádu lezce nesmí používat, výjimkou je jištění družstva na údolních ledovcích, kde hrozí pád do ledovcové trhliny. 
Dvojitá lana nejčastěji o průměru pramene 7,0 - 8,5 mm. Značí se symbolem dvou propojených kroužků. Oba prameny se musí do karabiny postupového jištění cvakat společně, podobně jako by šlo o lano jednoduché. Tento druh lana je vhodný do hor pro volné lezení. Je u něj nejmenší pravděpodobnost přetržení na ostré skalní hraně. Po spojení obou pramenů lana uzlem lze pro slanění využít celou délku lana slanění „od štandu ke štandu“. Samotný pramen dvojčete se k zachycení jakéhokoliv pádu nesmí používat, a to ani při jištění druholezce.
Síla opletu je parametr vyjadřující poměr váhy opletových přízí oproti váze jádra lana. Čím vyšší je poměr opletu oproti jádru, tím bude lano odolnější proti oděru, zároveň to však může být vyváženo nižším počtem pádů.
Hmotnost Lana o velkém průměru mají obecně vzato vyšší životnost. Zároveň jsou však těžší a méně příjemná na manipulaci. Při sportovních výkonech v náročných cestách, kdy je výhodou nízká hmotnost a snadná obsluha, jsou proto stále častěji využívána lana s malým průměrem, např. Beal Joker 9,1.
Impregnace opletu většina  dynamických lan BEAL má oplet ošetřený impregnací Dry Cover, která výrazně zvyšuje jeho odolnost vůči oděru a pronikání vlhkosti či nečistot. Při výrobě lana je na každé vlákno opletové příze nanesen impregnační roztok, následuje zahřátí, při kterém dochází k polymerizaci, a vzniká odolná vrstva chránící každé vlákno. Tato vlákna pak tvoří kompaktní oplet, který zvyšuje životnost lana. Testování v reálném prostředí ukázalo, že 100m lano bez impregnace, používané v zimních podmínkách, absorbuje v průběhu dne kolem 2,5 litru vody. Stejné lano s impregnací Dry Cover absorbuje ve shodných podmínkách pětkrát méně vody, tedy pouhých 0,5 litru.
Impregnace opletu a jádra - Golden Dry Úplná impregnace lan BEAL nazvaná Golden Dry je kombinací ošetření opletu Dry Cover a vodoodpudivé úpravy jednotlivých vláken jádra. Díky minimální absorpci vody se tak vyhnete problémům, jako je navýšení hmotnosti lana, či jeho zmrznutí v zimních podmínkách. Povrchová úprava všech vláken přispívá k nižšímu tření uvnitř lana během namáhání, důsledkem čehož se výrazně prodlužuje jeho životnost. Testování v reálném prostředí ukázalo, že 100m lano bez impregnace, používané v zimních podmínkách, absorbuje v průběhu dne kolem 2,5 litru vody. Stejné lano s impregnací Golden Dry absorbuje ve shodných podmínkách desetkrát méně vody, tedy pouhých 0,25 litru.
Značení středu Každé jednoduché dynamické lano BEAL má střed označený nesmazatelnou černou barvou.
Rázová síla - BEAL/UIAA Při pádu lezce musí být pádová energie pohlcena jistícím systémem, zejména lanem. Pokud má lano dobré tlumící schopnosti, sníží sílu působící na lezce. Síla působící na lezce v okamžiku zachycení pádu se nazývá rázová síla. Maximální hodnota rázové síly je definována normou a nesmí u prvního pádu překročit hodnotu: 12 kN u jednoduchých lan při pádovém faktoru 1,77 se závažím o hmotnosti 80 kg. Lana BEAL vynikají svými skvělými schopnostmi tlumit pádovou energii, což dokládá i to, že po skončení pádových zkoušek stále splňují požadavky normy stanovené pro první pád! 
Počet pádů - BEAL/UIAA Norma předepisuje, že jednoduché lano musí úspěšně zachytit alespoň 5 pádů s faktorem 1,77 se závažím o hmotnosti 80 kg; dvojité lano alespoň 12 pádů s faktorem 1,77 se závažím o hmotnosti 80 kg na dvou pramenech; poloviční lano alespoň 5 pádů s faktorem 1,77 se závažím o hmotnosti 55 kg na jednom pramenu.
Pád přes ostrou hranu V roce 2002 přijala UIAA doplňkovou zkoušku ke standardní pádové zkoušce - pád přes ostrou hranu. Standardní zkouška UIAA představuje pád závaží o hmotnosti 80 kg s pádovým faktorem 1,77, zachycený přes kovovou hranu o poloměru 5 mm, která simuluje karabinu. Test pádu přes ostrou hranu používá stejné závaží 80 kg (55 kg pro jeden pramen polovičního lana) a stejný pádový faktor, ale tentokrát kovovou hranu o poloměru pouze 0,75 mm. Od roku 2005 UIAA platnost této zkoušky již neuznává, nicméně je tento parametr určitým vodítkem při výběru lana. Většina lan BEAL vydrží pád přes ostrou hranu.

 

Nalezené produkty: 43 | Zrušit filtry

Produkty

Beal Intervention 10,5 mm

Beal Intervention 10,5 mm 50 m Doprava zdarma

Vojenské nízkoprůtažné lano Beal Intervention 10,5 mm: je přímo určené pro armádní účely. Má…

Beal Flyer II 10,2 mm Dry Cover

Beal Flyer II 10,2 mm Dry Cover

Lano pro lezení Beal Flyer II 10,2 mm Dry Cover:  je ideální pro lezení na pohodu nebo tam, kde…

Beal Booster III 9,7 mm Dry Cover

Beal Booster III 9,7 mm Dry Cover Doporučujeme! Akce

Lano pro sportovní lezení Beal Booster III 9,7 mm Dry Cover Unicover: s úpravou proti opletu, který…

Beal Top Gun II 10,5 mm Unicore Dry Cover

Beal Top Gun II 10,5 mm Unicore Dry Cover

Lano pro horolezce Beal Top Gun II 10,5 mm Unicore Dry Cover : se silným opletem a velkým množstvím…

Beal Tiger 10 mm Unicore Dry Cover

Beal Tiger 10 mm Unicore Dry Cover

Beal Tiger 10 mm Unicore Dry Cover - jednoduché dynamické lano určené pro sportovní lezení. Oplet…

Beal Joker 9,1 mm Unicore Dry Cover

Beal Joker 9,1 mm Unicore Dry Cover

Beal Joker 9,1 mm Unicore Dry Cover - sportovní lano, které je certifikované jako jednoduché,…

Beal Stinger III 9,4 mm Dry Cover Unicore

Beal Stinger III 9,4 mm Dry Cover Unicore

Beal Stinger III 9,4 mm Dry Cover Unicore: jednoduché, hodně lehké horolezecké lano o průměru…

Beal Big Air Bag

Beal Big Air Bag

Beal Big Air Bag - třídílná bouldermatka o rozměru 100×180 cm a s tloušťkou 10 cm. Je vyrobena ze…

Beal Addition Pad

Beal Addition Pad

Bouldermatka Beal Addition Pad - bouldrovací podložka o rozměru 95×50×4 cm. Bouldermatka Beal…

Beal Triple Air Light

Beal Triple Air Light

Beal Triple Air Light - třídílná bouldermatka o populárním rozměru 100×150 cm a s tloušťkou 9 cm.…

Beal Air Light

Beal Air Light

Beal Air Light - dvoudílná bouldermatka o populárním rozměru 100×100 cm a s tloušťkou 9 cm. Je…

Beal Diablo 9,8 Unicore

Beal Diablo 9,8 Unicore

Beal Diablo 9,8 Unicore: nové sportovní lano s nízkým průměrem, ale revoluční technologii Unicore.…

Beal Contract 10,5 mm

Lano Beal Antipodes 10,5 mm 40 m

Pracovní nízkoprůtažné lano Beal Contract 10,5 mm: statické lano na využití při výškových pracích.…

Beal Top Trunk

Beal Top Trunk

Smyčka Beal Top Trunk: nastavitelná, vhodná pro fixaci na stromech. Hmotnost: 240g Identifikační…

Beal L28

Beal L28

Čelová svítilna Beal L28 – malá, lehká a praktická čelovka zajímavá pro vaření nebo svícení ve…

Čelovka Beal L24

Beal L24

Běžecká čelová svítilna Beal L24 – skutečně velmi kompaktní, lehká čelovka vhodná pro večerní běh…

Beal FF120

Beal FF120

Čelová svítilna Beal FF120 – výkonná čelovka vhodná pro outdoorové aktivity. Možnost svícení ostrým…

Beal Bambi II

Beal Bambi II

Dětský horolezecký úvazek Beal Bambi II – celotělový dětský sedák pro děti do zhruba šesti let…

Beal Croco

Beal Croco

Držák chrániče na lano Beal Croco: čelisti, které se připevní na lano a pomocí karabiny se následně…

Beal Rope Armour

Beal Rope Armour

Chránič na lano Beal Rope Armour: dokáže zachránit lano i v případě kontaktu s nástroji (např.…

Beal Rope Defender 50 cm

Beal Rope Defender 50 cm

Chránič na lano Beal Rope Defender 50 cm: je určen pro náročné použití. Vydrží mnohem déle než…

Beal Hot Protector 70 cm

Beal Hot Protector 70 cm

Chránič na lano Beal Hot Protector : je určen jako ochrana lana proti tepelným zdrojům. Usnadní…

Beal Protector 70 cm

Beal Protector 70 cm

Chránič na lano Beal Protector : je určen jako ochrana lana proti prodření, opotřebení.Zapínání má…

Beal Genius Simple

Beal Genius Simple

Kapsa na nářadí Beal Genius Simple: oděruodolná kapsa na nářadí, která jde velmi snadno a rychle…

Beal Genius Triple

Beal Genius Triple

Kapsa na nářadí Beal Genius Triple: oděruodolná kapsa na větší nářadí, která jde velmi snadno.…

Beal Pro Work 35 Contract

Beal Pro Work 35 Contract

Pracovní vak Beal Pro Work 35 Contract: odolný a jednoduchý vak na vybavení vyrobený svařováním…

Beal Pro Work 35

Beal Pro Work 35

Pracovní vak Beal Pro Work 35: odolný vak na pracovní vybavení vyrobený svařováním švů. Dno je…

Beal Pro Work 45

Beal Pro Work 45

Pracovní vak Beal Pro Work 45: odolný vak na pracovní vybavení vyrobený svařováním švů. Dno je…

Beal Pro Work 60

Beal Pro Work 60

Pracovní vak Beal Pro Work 60: odolný vak na pracovní vybavení vyrobený svařováním švů. Dno je…

Beal Volcano 10 mm

Beal Volcano 10 mm

Prusík z aramidu Beal Volcano 10 mm: ohebný spojovací prostředek vhodný pro prusíkování. Splétaný…

Beal Volcano 12 mm

Beal Volcano 10 mm

Prusík z aramidu Beal Volcano 12 mm: ohebný spojovací prostředek vhodný pro prusíkování. Splétaný…

Beal FF150

Beal FF150

Čelová svítilna Beal FF150 – vhodná pro outdoorové aktivity. Možnost svícení ve třech režimech,…