Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod, s.r.o. Menu

Beal

Firma BEAL vyrábí horolezecká i pracovní lana přes třicet let. Díky nepřetržitému vývoji a testování ve spolupráci s předními světovými lezci patří BEAL mezi nejlepší výrobce horolezeckých lan ve světě. Na trhu lan je dlouhá léta firma BEAL hnací silou určující směr.  
Kromě  horolezeckých lan / např.  Beal Booster / se Beal zabývá výrobou lezeckých sedáků a bouldermatek. Mezi bouldermatkami je oblíbená 3-dílná bouldermatka Beal Triple Air Light se zajímavých konceptem různých tvrdostí z různých stran.

Vlastnosti lezeckých lan:
Posuv opletu - Jádro a oplet jsou dvě na sobě nezávislé části lana, které se chovají rozdílně, a mají tendenci se vůči sobě posouvat. Oplet lana se deformuje vlivem jištění, průchodem lana expreskami apod., což vytváří kolem jádra lana prostor pro posuv opletu. Posuv opletu zvyšuje rychlost opotřebení lana, zejména při intenzivním používání lana pro TR. 
Jednoduché lano je jednopramenné lano o průměru pohybujícím se v rozmezí někde mezi 9,1 - 11 mm . Značí se symbolem jedničky v kroužku. Je určeno na lezení, kde nehrozí přeseknutí lana na ostré skalní hraně nebo pád kamenů, tj. umělé stěny a sportovní lezení na skalách. Jednoduchá lana není možné používat zdvojeně jako poloviční lana nebo "dvojčata", spojením sil obou lan vrůstá rázová síla, a případné zachycení pádu by bylo příliš tvrdé.
Poloviční lana má nejčastěji průměr 8 - 9 mm. Značí se zlomkovým symbolem 1/2 v kroužku. Leze se na dvou nezávislých pramenech lan současně, tak, že se lana v jištění vedou odděleně. Každé lano se „cvaká“ do vlastního řetězce karabin postupového jištění. Poloviční lana se používají nejčastěji v horách a všude tam, kde jištění nemá dostatečnou pevnost (led, zvětralá, „rozbitá“ skála, apod). Nezávislé vedení dvou lan snižuje tření v jednotlivých bodech jištění a pravděpodobnost přeseknutí obou lan současně padajícím kamením či ledem. Použití dvou pramenů umožňuje slanění celých délek „od štandu ke štandu“. Samotný pramen polovičního lana se k zachycení pádu lezce nesmí používat, výjimkou je jištění družstva na údolních ledovcích, kde hrozí pád do ledovcové trhliny. 
Dvojitá lana nejčastěji o průměru pramene 7,0 - 8,5 mm. Značí se symbolem dvou propojených kroužků. Oba prameny se musí do karabiny postupového jištění cvakat společně, podobně jako by šlo o lano jednoduché. Tento druh lana je vhodný do hor pro volné lezení. Je u něj nejmenší pravděpodobnost přetržení na ostré skalní hraně. Po spojení obou pramenů lana uzlem lze pro slanění využít celou délku lana slanění „od štandu ke štandu“. Samotný pramen dvojčete se k zachycení jakéhokoliv pádu nesmí používat, a to ani při jištění druholezce.
Síla opletu je parametr vyjadřující poměr váhy opletových přízí oproti váze jádra lana. Čím vyšší je poměr opletu oproti jádru, tím bude lano odolnější proti oděru, zároveň to však může být vyváženo nižším počtem pádů.
Hmotnost Lana o velkém průměru mají obecně vzato vyšší životnost. Zároveň jsou však těžší a méně příjemná na manipulaci. Při sportovních výkonech v náročných cestách, kdy je výhodou nízká hmotnost a snadná obsluha, jsou proto stále častěji využívána lana s malým průměrem, např. Beal Joker 9,1.
Impregnace opletu většina  dynamických lan BEAL má oplet ošetřený impregnací Dry Cover, která výrazně zvyšuje jeho odolnost vůči oděru a pronikání vlhkosti či nečistot. Při výrobě lana je na každé vlákno opletové příze nanesen impregnační roztok, následuje zahřátí, při kterém dochází k polymerizaci, a vzniká odolná vrstva chránící každé vlákno. Tato vlákna pak tvoří kompaktní oplet, který zvyšuje životnost lana. Testování v reálném prostředí ukázalo, že 100m lano bez impregnace, používané v zimních podmínkách, absorbuje v průběhu dne kolem 2,5 litru vody. Stejné lano s impregnací Dry Cover absorbuje ve shodných podmínkách pětkrát méně vody, tedy pouhých 0,5 litru.
Impregnace opletu a jádra - Golden Dry Úplná impregnace lan BEAL nazvaná Golden Dry je kombinací ošetření opletu Dry Cover a vodoodpudivé úpravy jednotlivých vláken jádra. Díky minimální absorpci vody se tak vyhnete problémům, jako je navýšení hmotnosti lana, či jeho zmrznutí v zimních podmínkách. Povrchová úprava všech vláken přispívá k nižšímu tření uvnitř lana během namáhání, důsledkem čehož se výrazně prodlužuje jeho životnost. Testování v reálném prostředí ukázalo, že 100m lano bez impregnace, používané v zimních podmínkách, absorbuje v průběhu dne kolem 2,5 litru vody. Stejné lano s impregnací Golden Dry absorbuje ve shodných podmínkách desetkrát méně vody, tedy pouhých 0,25 litru.
Značení středu Každé jednoduché dynamické lano BEAL má střed označený nesmazatelnou černou barvou.
Rázová síla - BEAL/UIAA Při pádu lezce musí být pádová energie pohlcena jistícím systémem, zejména lanem. Pokud má lano dobré tlumící schopnosti, sníží sílu působící na lezce. Síla působící na lezce v okamžiku zachycení pádu se nazývá rázová síla. Maximální hodnota rázové síly je definována normou a nesmí u prvního pádu překročit hodnotu: 12 kN u jednoduchých lan při pádovém faktoru 1,77 se závažím o hmotnosti 80 kg. Lana BEAL vynikají svými skvělými schopnostmi tlumit pádovou energii, což dokládá i to, že po skončení pádových zkoušek stále splňují požadavky normy stanovené pro první pád! 
Počet pádů - BEAL/UIAA Norma předepisuje, že jednoduché lano musí úspěšně zachytit alespoň 5 pádů s faktorem 1,77 se závažím o hmotnosti 80 kg; dvojité lano alespoň 12 pádů s faktorem 1,77 se závažím o hmotnosti 80 kg na dvou pramenech; poloviční lano alespoň 5 pádů s faktorem 1,77 se závažím o hmotnosti 55 kg na jednom pramenu.
Pád přes ostrou hranu V roce 2002 přijala UIAA doplňkovou zkoušku ke standardní pádové zkoušce - pád přes ostrou hranu. Standardní zkouška UIAA představuje pád závaží o hmotnosti 80 kg s pádovým faktorem 1,77, zachycený přes kovovou hranu o poloměru 5 mm, která simuluje karabinu. Test pádu přes ostrou hranu používá stejné závaží 80 kg (55 kg pro jeden pramen polovičního lana) a stejný pádový faktor, ale tentokrát kovovou hranu o poloměru pouze 0,75 mm. Od roku 2005 UIAA platnost této zkoušky již neuznává, nicméně je tento parametr určitým vodítkem při výběru lana. Většina lan BEAL vydrží pád přes ostrou hranu.

 

Produkty

Beal Contract 10,5 mm Doporučujeme!
Pracovní nízkoprůtažné lano Beal Contract 10,5 mm: statické lano...

Beal Genius Simple
Kapsa na nářadí Beal Genius Simple: oděruodolná kapsa na nářadí,...

Beal Genius Bucket 20
Beal Genius Bucket: je odolný a oděruodolný vak na nářadí o objemu...

Beal Tool Bucket 3,4
Beal Tool Bucket: je menší a oděruodolný vak na pracovní vybavení...

Beal Tool Bucket L
Beal Tool Bucket L: je menší a oděruodolný vak na pracovní vybavení...

Beal Virus 10
Beal Virus 10 - je cenově velmi zajímavé. Proto je ideální pro...

Beal Karma 9,8
Beal Karma 9,8 - s průměrem 9,8 mm. Díky rozumnému průměru horolezeckého...

Beal Zenith 9,5
Beal Zenith 9,5 - pricefighter s nízkým průměrem 9,5 mm. Díky...

Beal Opera 8,5 Unicore Dry Cover
Beal Opera 8,5 Unicore Dry Cover - je certifikované jako jednoduché...

Beal Antidote 10,2 mm
Beal Antidote 10,2 mm: dynamické lano určené pro horolezectví...

Beal Pro Work 60
Pracovní vak Beal Pro Work 60: odolný vak na pracovní vybavení...

Beal Pro Work 45
Pracovní vak Beal Pro Work 45: odolný vak na pracovní vybavení...

Beal Pro Work 35
Pracovní vak Beal Pro Work 35: odolný vak na pracovní vybavení...

Beal Pro Work 35 Contract
Pracovní vak Beal Pro Work 35 Contract: odolný a jednoduchý vak...

Beal Genius Triple
Kapsa na nářadí Beal Genius Triple: oděruodolná kapsa na větší...

Beal Protector 70 cm
Chránič na lano Beal Protector : je určen jako ochrana lana proti...

Beal Croco
Držák chrániče na lano Beal Croco: čelisti, které se připevní...

Beal Bambi II
Dětský horolezecký úvazek Beal Bambi II – celotělový dětský sedák...

Beal FF120
Čelová svítilna Beal FF120 – výkonná čelovka vhodná pro outdoorové...

Beal Diablo 9,8 Unicore
Beal Diablo 9,8 Unicore: nové sportovní lano s nízkým průměrem,...

Beal Addition Pad
Bouldermatka Beal Addition Pad - bouldrovací podložka o rozměru...

Beal Stinger Unicore 9,4mm Dry Cover
Beal Stinger 9,4 mm Dry Cover Unicore: jednoduché, hodně lehké...

Beal Joker 9,1 mm Unicore Dry Cover
Beal Joker 9,1 mm Unicore Dry Cover - sportovní lano, které...

Beal Tiger 10 mm Unicore Dry Cover
Beal Tiger 10 mm Unicore Dry Cover - jednoduché dynamické lano...

Beal Top Gun II 10,5 mm Unicore Dry Cover
Lano pro horolezce Beal Top Gun II 10,5 mm Unicore Dry Cover...

Beal Edlinger 10,2 mm 60 m Doporučujeme! Akce
Zbytkové dynamické horolezecké lano Beal 30 m – zbytková metráž...

Beal Booster III 9,7 mm Dry Cover Doporučujeme!
Lano pro sportovní lezení Beal Booster III 9,7 mm Dry Cover Unicover:...

Beal Dynaclip 75 cm
Dynamická odsedka Beal Dynaclip 75 cm – dokáže pohltit část energie...