Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod, s.r.o. Menu

Laguiole

Nože z damaškové oceli Laguiole jsou luxusní výrobky pro nejnáročnějšího uživatele. Jako dárek potěší Laguiole  určitě každého muže. Nože z damaškové oceli se vyznačují vysokou pružností a pevností, pro kterou jsou nože z tohoto materiálu mezi sběrateli velmi ceněny. Proto doporučujeme zavírací nůž Laguiole DUB071 jako  dárek.
Laguiole je kraj ve Francii, který proslul jako kraj nožířů. Nože Laquiole se vyrábí od konce 18. století, kdy ještě nůž nebyl zavírací. Tvar nožů Laguiole pochází ze Španělska, odkud si je dovezli dřevorubci. Postupem času se nože začali doplňovat šídlem nebo ve Francii velmi potřebnou vývrtkou.
Kříž na střence nože se objevuje na konci 19. stol. Zbožní pastevci používali nůž na cestách tak, že čepel zabodli do pecnu chleba a modlili se právě před křížem na rukojeti.
Včelka jistící čepel je podle legendy obrazem pečetě věnované místním lidem císařem Napoleonem, který symbol včely zvolil jako vděk za srdnatost chasníků z Laguiole, jíž projevovali v bitvách.

Damašková či damascenská ocel (podle syrského města Damašek, přes který byla dříve tato ocel zejména z Indie dovážena) je materiál, který má vnitřní strukturu, kde se střídají vrstvy dvou a více různých druhů ocelí nebo i jiného kovu. Vrstvy jsou navzájem pevně spojeny, nejčastěji metodou kovářského svařování. Po vybroušení, naleptání a vyleštění povrchu vyniká jeho vnitřní vrstvená struktura (různé druhy ocelí jsou naleptány různě hluboko). Zkušený výrobce pomocí různých způsobů ohýbání, nařezávání, kroucení, vrtání materiálu a jeho opětovného kovářského sváření dovede vytvořit na povrchu oceli unikátní vzory.

Vlastnosti
takové oceli se již staly legendární. Damascénská ocel se obecně vyznačuje vysokou pružností a pevností. Při správném výběru ocelí pro výrobu lze dosáhnout toho, že výsledek spojuje jen to nejlepší ze všech použitých materiálů. Tak například při kombinaci tvrdé vysokouhlíkové oceli a houževnaté oceli nízkouhlíkové bude výsledkem materiál odolný proti přelomení a současně s vysokou odolností vůči opotřebení. Dokonce tvrdost a houževnast budou ještě vyšší než u původních materiálů.
Proto se tato ocel používala při výrobě kvalitních mečů a to je také důvodem proč je damašková ocel velmi vysoce ceněna.

Produkty

Laguiole DUB042
Laguiole DUB042 – zavírací nůž pro outdoor, turistiku, cestování....

Laguiole DUB092
Laguiole DUB092 – je menší kapesní nůž, který oceníte na běžné...

Laguiole DUB040
Laguiole DUB040 – zavírací nůž do kapsy na turistiku nebo cestování....

Laguiole DUB039
Laguiole DUB039 – zavírací nůž z oceli 420 se střenkou ze staminy...

Laguiole  DUB011
Kapesní nůž Laguiole DUB011 – zavírací nůž z kvalitní oceli 440...

Laguiole DUB045 Doporučujeme!
Zavírací nůž Laguiole DUB045 – zavírací nůž z kvalitní oceli...

Laguiole DUB018
Zavírací nůž Laguiole DUB018 – zavírací nůž z kvalitní oceli...

Kapesní nůž Laguiole DUB048
Zavírací nůž Laguiole DUB048 – zavírací nůž z kvalitní oceli...

Laguiole DUB073
Kapesní nůž Laguiole DUB073 – zavírací nůž Laguiole s vývrtkou...

Laguiole Nature DUB209
Kapesní nůž Laguiole Nature DUB209 – jednoduchý zavírací nůž...

Laguiole DUB050
Kapesní nůž Laguiole DUB050 – zavírací nůž z kvalitní oceli 420 se...

Kapesní nůž Laguiole DUB093
Kapesní nůž Laguiole DUB093 – zavírací nůž Laguiole, který je...

Kapesní nůž Laguiole  DUB041
Kapesní nůž Laguiole DUB041 – zavírací nůž z kvalitní oceli 440...

Laguiole DUB015
Kapesní nůž Laguiole DUB015 – zavírací nůž z kvalitní oceli 440 od...

Laguiole DUB071
Zavírací nůž z damaškové oceli Laguiole DUB071 : se vyznačuje...